Φυσικός χρυσός

Σοβαρές συζητήσεις για σοβαρά και μη θέματα!
giannism2001
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ 29 Απρ 2019, 08:58
Χρόνια εμπειρίας: 1-2 χρόνια
Τοποθεσία: ΜΕΓΑΡΑ

Φυσικός χρυσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannism2001 » Δευ 29 Απρ 2019, 09:34

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Ειμαι καινούργιος σχετικά με το χόμπυ και αν μπορείτε να με βοηθησετε θα το εκτιμούσα παρά πολύ..είμαι 18 χρονων και από πολύ ποιο μικρή ηλικία έβλεπα στο youtube σχετικά βιντεο και μου άρεσαν τα πάντα..τώρα που καλοκαιριαζει λέω να κάνω κάτι αλλά τώρα θέλω να αναφερθώ λίγο στον φυσικό χρυσο.Δεν θέλω να γίνω κανας Ιντιάνα Τζόουνς και δεν με νοιάζει αν θα βρω κάτι η όχι εμένα με ενδιαφέρει να κάνω το hobby μου και η καλή παρέα εννοείτε. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1)σε ποια περιοχή μπορω να ψάξω;
2)ένα σετ πιατακια αρκούν οι θα χρειαστώ και ένα suice box;
3)οι βέργες Γ μπορούν να με βοηθήσουν;
Να συμπληρώσω πως είμαι από μέγαρα και για να πάω κάπου θα έχω να φάω πολύ δρόμο.την ποιο κοντινή περιοχή αν μπορούσατε να μου πείτε πού μπορώ να πάω.συγνωμη αν σας κούρασα αλλά δεν ξέρω τίποτα σχεδόν 😅😊



PanGeo
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί 09 Φεβ 2016, 13:13
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ηλικία: 56

Φυσικός χρυσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanGeo » Κυρ 19 Μάιος 2019, 15:46

Γιάννη αν κατασκηνώσεις 1 βδομάδα στον Γαλλικό ποταμό και πάνω από το Καμπάνη προς Κορωνούδα ίσως βρεις μερικά ψήγματα ...

Άβαταρ μέλους
erevnitis
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2017, 18:28
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΜΑΣ
Ηλικία: 60

Φυσικός χρυσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από erevnitis » Δευ 20 Μάιος 2019, 10:31

Οι βέργες στο ποτάμι μάλλον δεν θα δουλέψουν. Θα τρελαθούν και θα σε πάνε παντού.
Όσο υπάρχει και είναι κριμένο θα υπάρχει και η οπτική γωνία που μπορώ να το δω!!!

insistent
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 20:10
Χρόνια εμπειρίας: 5-10 χρόνια
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ
Ηλικία: 51

Φυσικός χρυσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από insistent » Σάβ 25 Μάιος 2019, 13:36

Φίλε δυστυχώς στην χώρα μας το gold panning είναι πολλή δύσκολο να έχει θετικά αποτελέσματα.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω , αλλά τα video που είδες αφορούν άλλες χώρες μακρινές.
Σου γράφω αυτά τα πράγματα όχι υποθέτοντας , η εκτιμώντας !
Βασιζόμενος σε συγκεκριμένες γραπτές αναφορές έχω πάει σε αρκετές περιοχές στον Γαλλικό ποταμό , και μάλιστα όχι με πιάτο αλλά με το πλέον εξιδεικευμένο μηχάνημα για φυσικό χρυσό , το gpx 5000.
Τίποτα απολύτως ........

Απάντηση