-Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα γύρω από τα μεταφυσικά φαινόμενα που έχουμε ή δεν έχουμε συναντήσει.
van
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Δευ 14 Μαρ 2016, 01:55
Χρόνια εμπειρίας: 5-10 χρόνια
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ηλικία: 55

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από van » Παρ 08 Ιούλ 2016, 11:10

συγνωμη και απο μενα. απλα εγραψα τη γνωμη μου. και το ξαναγραφω. με τα τοπικα σκαβουμε που μπαινουν τελευταια. που ειναι το λαθος μου. επισης στην νεα προτεινα υποβρυχιο τοπικο που ειναι πιο ευκολο μετα τα σημαδια που θα εχει βρει. τοις μετρητοις ειναι αυτα που παιρνει καποιος χρησιμοποιοντας τοπικο ενω με τις βεργες και τα αποστατικα χρειαζονται πολυ χρονο και εξοδα. βασικα εγω βγαινω σε παραλιες πιο πολυ εχοντας και καποιες αδειες. εχω δυο τοπικα ενα για ξηρα κι ενα για την θαλασσα και σε αυτη τη βαση μιλαω. δεν πουλαω τιποτα ουτε εγω. και αν σε εθιξα συγνωμη.



Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Παρ 08 Ιούλ 2016, 12:08

Δεν χρειάζεται να ζητάς καμιά συγνώμη αφού δεν είχες σκοπό να με μειώσεις... Αν δεν κάνω λάθος είσαι δάσκαλος και χαίρομαι που μου εξήγησες.. Οπωσδήποτε είμαι πολύ έμπειρος στο χόμπι μας και οπωσδήποτε από τα χέρια μου πέρασαν ένα σωρό μάρκες και είδη και πίστεψέ με δεν λειτουργούσαν με τίποτε σωστά στα παλιά θαμμένα ευγενή αντικείμενα, αλλιώς θα τα χρησιμοποιούσα και ο ίδιος.. Άλλωστε με τα τοπικά δεν μπορείς να αναζητήσεις θησαυρούς σε μεγάλες αποστάσεις παρά σε πολύ μικρές, αλλά για την παραλία κάνουν.. Για θησαυρούς χρειάζονται κυρίως ραβδοσκοπικά μηχανήματα ή φυσική ραβδοσκοπία που εντοπίζουν σε μεγάλες αποστάσεις τους θησαυρούς..

van
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Δευ 14 Μαρ 2016, 01:55
Χρόνια εμπειρίας: 5-10 χρόνια
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ηλικία: 55

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από van » Παρ 08 Ιούλ 2016, 22:15

ετυχε να ειμαι αποσπασμενος στην αυστραλια κι εκει εμαθα να σκαναρω. το στρεμα το εχω στην ωρα. βεβαια αν βρεθω στο βουνο και μου πουνε το αλφα και το βητα θα καταλαβω το τι εννοουνε αυτοι με τις βεργες και τα αποστατικα.

xristos7
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 07 Ιουν 2015, 16:59
Χρόνια εμπειρίας: 0-1 χρόνια
Τοποθεσία: ΑΛΙΑΡΤΟΣ

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xristos7 » Παρ 08 Ιούλ 2016, 22:24

φιλε αιτ καλησπερα.. εγω που ενδιαφερομαι να σε δω απο κοντα για τα οσα αποδεδειγμενα κανεις ειναι εφικτο αυτο? διοτι ειμαι νεος στο χομπυ και μου αρεσει να μαθαινω...

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Σάβ 09 Ιούλ 2016, 07:10

van έγραψε:ετυχε να ειμαι αποσπασμενος στην αυστραλια κι εκει εμαθα να σκαναρω. το στρεμα το εχω στην ωρα. βεβαια αν βρεθω στο βουνο και μου πουνε το αλφα και το βητα θα καταλαβω το τι εννοουνε αυτοι με τις βεργες και τα αποστατικα.
Χαίρομαι που έχω να κάνω με άνθρωπο σαν εσένα.. Πίστεψέ με όμως το αντικείμενο της Ραβδοσκοπίας είτε με μηχανήματα είτε με φυσική ραβδοσκοπία το κατέχω καλά.. Όπως είπες μόνο το στρέμμα έχεις.. Και αυτό όχι σωστά γιατί τα γεωφυσικά, σκαναρίσματα ακόμη και τα γεωραντάρ δεν λειτουργούν σωστά στον εντοπισμό παλιών ευγενών μετάλλων.. Από άποψης γνώσεων οι γεωφυσικοί είναι οι πλέον ειδικοί να εκφράσουν απόψεις για το χώρο μας και όχι όλοι.. Ακόμη και σε αυτούς υπάρχει η παραδοχή ότι δεν μπορούν να εντοπίσουν με τις μεθόδους τους τα θαμμένα παλιά μέταλλα και είναι καταγραμμένα σε πανεπιστημιακά τους συγγράμματα που έχω διαβάσει.. Με στρέμμα το στρέμμα όμως και μάλιστα με τη γη να έχει φυτά και πέτρες δεν ψάχνεται κανένας τόπος για θησαυρούς ακόμη και αν λειτουργούσαν τα μηχανήματα.. Στην πράξη και σε περιπτώσεις με άδειες τόσο τα γεωφυσικά όσο και τα λοιπά μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν απέτυχαν παταγωδώς που καταδεικνύει την ακαταλληλότητά τους.. Στα παλιά θαμμένα αντικείμενα λειτουργούν μόνο οι γεννήτριες συχνοτήτων και η φυσική ραβδοσκοπία αλλά και αυτά δύσκολα αν δεν υπάρχει κάποιος γνώστης και πέραν της επιστήμης στο τι συμβαίνει κυματικά να διδάξει τρόπους εφαρμογής τους..

Απάντηση