Προτάσεις για το καλύτερο μηχάνημα έρευνας εξ αποστάσεως

Προτείνετε μας ένα μηχάνημα που
νομίζετε ότι είναι το καλύτερο για εσάς.Εσείς προτείνετε και εμείς
μαζεύουμε τα στοιχεία και εμφανίζουμε τα 3 καλύτερα στην τελική ψηφοφορία.
takalos
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 19 Φεβ 2012, 22:57

Re: Προτάσεις για το καλύτερο μηχάνημα έρευνας εξ αποστάσεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takalos » Τρί 21 Φεβ 2012, 19:36

corleone έγραψε:Digital LDR παει μεχρι 300 μετρα αποσταση και 10 μετρα βαθος και πιστευω ειναι το καλυτερο απο ολα ασε που κανει και διαχωρισμο
Να ρωτήσω αφού το έχεις δουλέψει, σε παει σε δεντρα(πουρνάρι) ή και σε άλλα, και τι κάνεις για να το ξεδιαλύνεις.με υγρασία δουλευει, τα παλλιά κεραμίδια τα βαράει, την έισοδο στο κενό τη δήχνει?



TAKAS
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ 02 Ιαν 2012, 18:36
Ηλικία: 42

Re: Προτάσεις για το καλύτερο μηχάνημα έρευνας εξ αποστάσεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TAKAS » Τετ 29 Φεβ 2012, 19:38

manosuk έγραψε:εγω δουλευω αυτο και ειμαι τρελα ευχαριστημενος
βέργα 80cn με δύο βαταριες 9v βρισκη κενο,κιτρινα,νερο. πος δουλεύει την κρατάς με το δεξή και σκαναρις μολις βρει στοχο μαγνητίζετε και σε τράβα,
αφού κεντραρις το στόχο, κρατάς από το αριστερο σου χέρι ένα κίτρινο η
ένα μπουκαλάκι με νερο,η ενα αδιο, ανάλογα τη ειναι ο στοχος με αυτό που κρατάς, η βέργα φευγη από το στόχο ετσι ξερής τη απο κατω

dsc00085bo.jpg
dsc00084gv.jpg
dsc00083z.jpg
dsc00082zu.jpg
dsc00086i.jpg
γεια σου κυριε συναδελφε...σε παρακαλω πες μου απο που το προμηθευτικες το μηχανακι αυτο..θα με βοηθουσες αφαντασα..το ε μαιλ είναι takassinios@hotmail.com .ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
stratosdetector
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 18:40
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ
Ηλικία: 36

Re: Προτάσεις για το καλύτερο μηχάνημα έρευνας εξ αποστάσεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stratosdetector » Σάβ 03 Μαρ 2012, 19:46

Για μένα το καλύτερο υποστατικό είναι το LDR και το ΟΚΜ FUTURE , το LDR είναι ιδιοκατασκευές και έχει 3 συχνότητες για χρυσό, και από μια για χαλκό ασήμι και κενό. Τις συχνότητες για το χρυσό τις περνάμε και μονοί μας καθώς είναι εύκολη η διαδικασία αρκεί να ξέρεις από ηλεκτρονικά συστήματα. Είναι ακριβές αντίγραφο των LDR το απλό και το LDR DIGITAL, αυτά τα υποστατικά έχουν μια κεραία εκπομπής της συχνότητας της οποίας επιλέγουμε για να εντοπίσουμε και 2 κεραίες λήψης που λαμβάνουν τα σήματα που στέλνουμε. Θα ήθελα να ξέρετε ότι όποιος σας λέει ότι έχει κάποιο υποστατικό η ραβδοσκοπικό και κάνει παππάδες, για μενα είναι μεγάλος ψεύτης, σας το εγγυώμαι αυτό και αν σας λεω ψέματα ποτε να μην σωσω να βρω λίρες συνάδελφοι. Ο χρυσός εκπέμπει 4 με 5 συχνότητες το λεπτό, μπορεί και 6, οι οποιες διαφέρουν μεταξύ τους. Ένα απλούστατο παράδειγμα : έχουμε ενα θησαυρό στο Τσαους Τεπε (έδαφος με μεγάλη ποικιλία πετρωμάτων όπως γαλαζόπετρες, μόλυβδο, χαλκό.) που αποτελείται απο 3.000 κομμάτια και ειναι θαμμένο 80 χρόνια στα 4 μέτρα σε κασόνι ξύλινο και η εκπομπή του είναι π.χ. 5,678Hz και ακόμη εναν θησαυρό που ειναι στην περιοχή Τας Τεπε (εδαφος με ψήγματα χρυσού, όπως χρυσοπετρες, βόριο, πυρίτιο και γερμάνιο) και αποτελείται και αυτός απο 3.000 κομμάτια ειναι θαμμένος 80 χρόνια και αυτος και στα 4 μετρά και σε κασόνι ξύλινο, η συχνότητα του θα ειναι διαφορετική λόγω των εδαφικών ανωμαλιών που προκαλούν τα στερεά μέταλλα που υπάρχουν εκει καθώς ειναι διαφορετικά και στα 2 σημεία με αποτέλεσμα στην δεύτερη περιοχή να έχουμε την συχνότητα των 5,785Hz. Ένα από τα μηχανήματα όμως που όντως μπορούν να κάνουν παππάδες είναι αυτά της ΟΚΜ εκτός του BIONIC. Η λειτουργία αυτών βασίζεται στην ιδιότητα των μετάλλων-μεταλλευμάτων όταν βρίσκεται στην γη η οποία ιδιότητα είναι η ταλάντωση του κρυσταλλικού πλέγματος που δημιουργείται γύρω από κάθε μέταλλο – μετάλλευμα και η οποία καταγράφεται με τρισδιάστατη απεικόνιση στον υπολογιστή. Όλα τα μέταλλα και τα μεταλλεύματα που έχουμε στην γη αποτελούνται από χιλιάδες μόρια, γύρω από αυτά έχουμε τα φωτόνια τα οποία περικλείουν το μέταλλο-μετάλλευμα και δημιουργούν ένα κρυσταλλικό πλέγμα το οποίο ταλαντεύεται συνεχώς, βάλτε στο μυαλό σας ένα αντικείμενο το οποίο εκπέμπει ενέργεια την μια και την άλλη την απορροφά μέσα του, και αυτό φανταστείτε το ότι γίνεται συνεχώς. Κάθε φορά που ακτινοβολεί εκπέμπει και μια συχνότητα διαφορετική και ίδια κάποιες φορές, αυτό είναι ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες και το μαγνητικό πεδίο της γης. Έτσι ώστε η ανίχνευση που κάνουμε με μηχανήματα ανίχνευσης της ΟΚΜ να πρέπει να επαληθεύουμε της μετρήσεις μας 4 με 5 φορές ώστε να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε κάποιο μεταλλικό αντικείμενο η μετάλλευμα. Π.χ. πρώτη μέτρηση έχουμε ένα ορθογώνιο σχήμα στο πρόγραμμα απεικόνισης, δεύτερη μέτρηση ένα πεντάγωνο σχήμα, την τρίτη μέτρηση ένα πολύγωνο σχήμα και την τέταρτη πάλι το ορθογώνιο σχήμα.. Αυτό γίνεται λόγω της ταλάντωσης του κρυσταλλικού πλέγματος το οποίο παραμορφώνεται συνέχεια. Παρακάτω έχω κάποιες φωτογραφίες των ανιχνευτών μου:
P1010136.JPG
P1010138.JPG
P1010141.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

TOTTHS
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιαν 2012, 23:56

Re: Προτάσεις για το καλύτερο μηχάνημα έρευνας εξ αποστάσεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TOTTHS » Κυρ 04 Μαρ 2012, 15:55

στρατο το έχεις εσύ αυτό της οκμ το δουλεύεις η το άκουσες από άλλους????

Άβαταρ μέλους
stratosdetector
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 18:40
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ
Ηλικία: 36

Re: Προτάσεις για το καλύτερο μηχάνημα έρευνας εξ αποστάσεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stratosdetector » Δευ 05 Μαρ 2012, 15:02

Τοττη γεια σου φιλε. Ναι εγω το εχω και το συγκεκριμενο το πουλαω κιολας. Εχω ακομη ενα που το πηρα πριν κανα μηνα με ενα αλλο παιδι, συναιτερικο, αλλα εκεινο ειναι το εβολουσιον. Λιγο πιο καινουργιο απο το αλλο. Καμια διαφορα με το αλλο.

Κλειδωμένο