Τι λένε οι άλλοι για μένα και τη Ραβδοσκοπία μου

Πληροφορίες και συζητήσεις για πρακτικές μεθόδους και ιδιοκατασκευές αναζήτησης χρυσού
Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: Τι λένε οι άλλοι για μένα και τη Ραβδοσκοπία μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Παρ 17 Φεβ 2012, 10:53

Επειδή με ρωτήσατε σας απαντώ:1) ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΑΣ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΟΣ: -Πήγαινε και έψαχνε ο αδερφός μου 25 περίπου συνολικά χρόνια με τοπικά και ραβδοσκοπικά και εγώ μάζευα πληροφορίες, τον ακολουθούσα κάποιες φορές και ήξεραν πολλοί ότι ψάχναμε...Απογοητεύτηκα γιατί δεν βρίσκαμε τίποτε και πριν μερικά χρόνια ζήτησα από τον αδερφό μου να χειριστώ και εγώ τα μηχανήματα να δω αν μπορούν ή όχι να φέρουν αποτελέσματα.Αρχικά χειρίστηκα τα τοπικά(δίσκους).Κατόπιν ζήτησα να χειριστώ τα ραβδοσκοπικά του..Μόλις ενώπιον των δυο αδερφών μου και της υπόλοιπης οικογενείας μου έπιασα τις δύο βέργες στα χέρια μου(που ήταν συνδεμένες με καλώδια σε μπαταρία) και τις παραλλήρισα όπως μου έδειξε ο αδερφός μου, άρχισαν να με χτυπάν τα χέρια μου και φώναξα στον αδερφό μου να κλείσει το ρεύμα της μπαταρίας και έλαβα απάντησή του πως είχε κλειστή την μπαταρία μέχρι να συνηθίσω να κρατώ τις βέργες, οπότε άλλο με χτυπούσε στα χέρια και όχι η μπαταρία..Έτσι κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει αλλά παιδεύτηκα αρκετά να κατανοήσω και κοντρολάρω αυτές μου τις ικανότητες. 2)ΑΠΑΝΤΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ: -Βεβαίως κάνω πολύ περισσότερα, αλλά μόνο με οτιδήποτε έχει σχέση με τα λιγότερο από τα δέκα αντικείμενα που ερεθίζουν τα χέρια μου, άλλο λίγο άλλο πιο πολύ.Για παράδειγμα με τις δύο βέργες,μία στο κάθε μου χέρι και χωρίς τίποτε άλλο, ξεχωρίσω το χρυσό από το χαλκό ή το σίδερο,το χακλό από το σίδερο,τα κοσμήματα από τις λίρες, πότε τα αντικείμενα αυτά τα κρατάει ο άνθρωπος και πολλά άλλα που έχουν σχέση με αντικείμενα άπό τα δέκα που δεν έχω αναφέρει καν.Αυτά όμως δεν τα έχω επιδείξει ακόμη να έχω χαρτιά πως τα είδε κάποιος πέρα από την οικογένειά μου και για τούτο δεν θέλω να τα λάβει υπόψη του κανένας.


Ait Ραβδοσκοπία

Άβαταρ μέλους
petros
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Παρ 29 Ιαν 2010, 22:36

Re: Τι λένε οι άλλοι για μένα και τη Ραβδοσκοπία μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petros » Κυρ 19 Φεβ 2012, 00:26

οι στοχοι που πιανεις σου δινουν βαθος και αποσταση;
τους στοχους που βρηκες και τους εσκαψες ηταν εκει που σταυρωσες η ειχανε πεταγμα δεξια αριστερα και αν ναι ποσο;
Μια γνώμη μπορει να βοηθηση η να αποπροσανατολιση.Οταν λεγεται πρέπει να λαμβάνετε σαν μια ακομη εναλλακτικη λύση η οποια ενισχυεται η απορρίπτεται απο την τοπογραφία της περιοχής.

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: Τι λένε οι άλλοι για μένα και τη Ραβδοσκοπία μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Κυρ 19 Φεβ 2012, 11:49

Το βάθος δεν το αντιλαμβάνομαι μα το βγάζω με τεχνάσματα και η πρίπτωση λάθους είναι μόνο το μισό μέτρο.Την απόσταση όταν είναι μακριά μου τα αντικείμενα δεν μπορώ να την καταλάβω ενώ συμβαίνει αντίθετα για τα κοντινά μου.Δεν με πετάει καθόλου έξω όποιο βάθος και αν έχει ή απόκλιση εδάφους.Πάντα όταν το επικεντρώνω από ολα τα σημεία του ορίζοντα το βάζω σε ένα τεράγωνο ένα επί ένα μέτρο και στη συνέχεια με τα χέρια μου πάω ακριβώς από πάνω του.
Ait Ραβδοσκοπία

Άβαταρ μέλους
petros
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Παρ 29 Ιαν 2010, 22:36

Re: Τι λένε οι άλλοι για μένα και τη Ραβδοσκοπία μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petros » Κυρ 19 Φεβ 2012, 19:12

Ραβδοσκοπία με τα χέρια κάνουν ελάχιστοι φυσικοί ραβδοσκοποι χαρισματικοί .Είναι ελάχιστοι στα Βαλκάνια και μάλιστα τώρα μεγάλης ηλικίας
Μια γνώμη μπορει να βοηθηση η να αποπροσανατολιση.Οταν λεγεται πρέπει να λαμβάνετε σαν μια ακομη εναλλακτικη λύση η οποια ενισχυεται η απορρίπτεται απο την τοπογραφία της περιοχής.

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: Τι λένε οι άλλοι για μένα και τη Ραβδοσκοπία μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Κυρ 19 Φεβ 2012, 19:26

Και εγώ μετά το σοβαρό τροχαίο που έχασα αρκετές από τις δυνάμεις μου ελάχιστα το καταφέρνω.Χρησιμοποιώ δυο βέργες με τις λαβές τους μα μου έμεινε πια η έκφραση.Άλλωστε και με τις βέργες όσα κάνω τα αισθάνομαι στα χέρια μου πρώτα κι έπειτα αλλού και αν ήταν διαφορετικά δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτε.
Ait Ραβδοσκοπία

Κλειδωμένο