-Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα γύρω από τα μεταφυσικά φαινόμενα που έχουμε ή δεν έχουμε συναντήσει.
Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Σάβ 09 Ιούλ 2016, 07:16

xristos7 έγραψε:φιλε αιτ καλησπερα.. εγω που ενδιαφερομαι να σε δω απο κοντα για τα οσα αποδεδειγμενα κανεις ειναι εφικτο αυτο? διοτι ειμαι νεος στο χομπυ και μου αρεσει να μαθαινω...

Φίλε μου έχω γραμμένα σε τούτη τη σελίδα σίγουρα το e mail μου όσο και το τηλέφωνό μου αν θυμάμαι σωστά όπου μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου αν θέλεις να με συναντήσεις



van
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Δευ 14 Μαρ 2016, 01:55
Χρόνια εμπειρίας: 5-10 χρόνια
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ηλικία: 55

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από van » Σάβ 09 Ιούλ 2016, 11:36

ait έγραψε:
van έγραψε:ετυχε να ειμαι αποσπασμενος στην αυστραλια κι εκει εμαθα να σκαναρω. το στρεμα το εχω στην ωρα. βεβαια αν βρεθω στο βουνο και μου πουνε το αλφα και το βητα θα καταλαβω το τι εννοουνε αυτοι με τις βεργες και τα αποστατικα.
Χαίρομαι που έχω να κάνω με άνθρωπο σαν εσένα.. Πίστεψέ με όμως το αντικείμενο της Ραβδοσκοπίας είτε με μηχανήματα είτε με φυσική ραβδοσκοπία το κατέχω καλά.. Όπως είπες μόνο το στρέμμα έχεις.. Και αυτό όχι σωστά γιατί τα γεωφυσικά, σκαναρίσματα ακόμη και τα γεωραντάρ δεν λειτουργούν σωστά στον εντοπισμό παλιών ευγενών μετάλλων.. Από άποψης γνώσεων οι γεωφυσικοί είναι οι πλέον ειδικοί να εκφράσουν απόψεις για το χώρο μας και όχι όλοι.. Ακόμη και σε αυτούς υπάρχει η παραδοχή ότι δεν μπορούν να εντοπίσουν με τις μεθόδους τους τα θαμμένα παλιά μέταλλα και είναι καταγραμμένα σε πανεπιστημιακά τους συγγράμματα που έχω διαβάσει.. Με στρέμμα το στρέμμα όμως και μάλιστα με τη γη να έχει φυτά και πέτρες δεν ψάχνεται κανένας τόπος για θησαυρούς ακόμη και αν λειτουργούσαν τα μηχανήματα.. Στην πράξη και σε περιπτώσεις με άδειες τόσο τα γεωφυσικά όσο και τα λοιπά μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν απέτυχαν παταγωδώς που καταδεικνύει την ακαταλληλότητά τους.. Στα παλιά θαμμένα αντικείμενα λειτουργούν μόνο οι γεννήτριες συχνοτήτων και η φυσική ραβδοσκοπία αλλά και αυτά δύσκολα αν δεν υπάρχει κάποιος γνώστης και πέραν της επιστήμης στο τι συμβαίνει κυματικά να διδάξει τρόπους εφαρμογής τους..
το αγωγι ξυπναει τον αγωγιατη, λενε στα τρικαλα. απο εκει καταγομαι. σε μια συναντηση αλλα και στο βουνο ειδα οτι επρεπε να δωσω λυσεις στα προβληματα που ανεφερες. ετσι βρηκα ενα πηνιο που ειναι 45 επι 7 εκ. οπως καταλαβαινεις δωσε μου αγκαθια πουρναρια βατα ντουβαρια βραχια κ.α.τα δυσκολα σημεια ειναι η χαρα μου. εχω βεβαια και αλλα τρια πηνια. αλλα αυτο ειναι το αγαπημενο μου. οσοι το βλεπουν και ξερουν τρελαινονται. οπως καταλαβαινεις μιλαω με βαση οτι δουλευω με βαση τις καταστασεις που παρουσιαζονται συνεχως στο ψαξιμο.

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Κυρ 10 Ιούλ 2016, 22:38

Φίλε μου VAN μακάρι να ήταν όπως τα λες, αλλά δυστυχώς δεν είναι καθόλου έτσι.. Έτσι θέλουν να είναι όλοι όσοι εμπορεύονται μηχανήματα ή τους στηρίζουν με μίζες για να τα πουλάνε.. Κατ’ αρχήν δεν μιλάω μόνο για τη βλάστηση αλλά για πολύ πιο κύρια πράγματα .. Αποδεδειγμένα από πολυάριθμες άδειες ανασκαφών για θησαυρούς τα παντός είδους μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν και κυκλοφορούν στο εμπόριο λάθεψαν που σημαίνει πως είναι εντελώς ακατάλληλα και για κλάματα.. Τώρα αν το δικό σου τα καταφέρνει τα ίδια λένε και ένα σωρό ραβδοσκόποι γιατί πιθανότατα το πιστεύουν πως τα καταφέρνουν αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι άλλη, δηλαδή ότι κανένας δεν μπορεί.. Όλοι αυτοί έχουν μία πιθανότητα στις χίλιες που σημαίνει στατιστική τύχη και μηδαμινές ικανότητες ή ελπίδες.. Δεν θα απαντήσω σε άλλο σχόλιό σου.. Υπάρχει ακόμα για λίγο καιρό ανοιχτή η πρόσκλησή μου προς όλους όσους ισχυρίζονται πως τα καταφέρνουν να βρίσκουν παλιά θαμμένα μέταλλα (ευγενή ή κράματά τους) με ή χωρίς μηχανήματα να έρθουν να μου το αποδείξουν... Αν το κάνουν δεσμεύομαι με τη σειρά μου να πάω να με δοκιμάσουν και εμένα εκείνοι... Αλλιώς τα λόγια είναι λόγια του αέρα που δεν ισχύουν στο παραμικρό ή ίσως και σκόπιμα ακόμη για συμφέροντα τους.

Άβαταρ μέλους
molo
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 21:06
Χρόνια εμπειρίας: 5-10 χρόνια
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ηλικία: 41

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από molo » Δευ 11 Ιούλ 2016, 01:51

καλημερα συναδελφε . ειμαι και εγω επαγγελματιας ραβδοσκοπος πλεον ,και ας ξεκινησα πριν 5 χρονια απο το μηδεν . επανω σε αυτο που εγραψες στο πιο πανω ποστ .οτι τα χρυσα ειναι πολυ καλα μονωμενα . αμα καταλαβενομαστε και οι 2 σαν επαγγελματιες ραβδοσκοποι . ητε βεργας ητε αποστατικου το ηδιο ειναι. ,για τους επαγγελματιες . οταν λοιπον ειναι μονωμενα , και δεν κανουν γειωση με το χωμα δεν υπαρχη τυναγμα . της βεργας- η το φαινομενο της υπερφορτισμενης μπαταριας . που χαρη σε αυτη το σημα ενος στοχο ,δεσμευετε απο το γηινο μαγνητικο πεδιο ,στελνοντας τον στοχο ολο και πιο Νοτια Νοτια και Νοτια . ειναι το φαινομενο που δεν σε αφηνει να κεντραρης . αμα το υλικο που τα χουν βαλη μεσα ειναι π.χ πλαστικο . οι λυρες ειναι σα να μπηκαν πριν 1 λεπτο μεσα .και ας ειναι 20 χρονια θαμενα . διορθωσε με αν νομιζης οτι κανω λαθος . για μενα αυτο δεν ειναι σωστο δοκιμαστηριο .αυτο ειναι .νταξι για αποστατικα για να δειξουν και καλα οτι δουλευουν .για επαγγελματιες ραβδοσκοπους τα μονωμενα ειναι παιχνιδακι . εγω δουλευω μιας και ειμαστε συναδελφοι και οι 2 βεργα Γ χαλκινη ,ρουλεμανατη . με εκπομπη συχνοτητων . και για επγγελματικο -- για να βγη η δουλεια την βγαζω με την παλομενη βεργα μου .και της 2 κατηγοριες ιδιοκατασκευες εγω της εφτιαξα . πρεπη να ειναι χυμα ο χρυσος . στο χωμα η μεσα σε τενεκε ,η κιβωτιο ξυλινο .που ολα αυτα ,με την υγρασια του εδαφους ,φερνουν την γειωση . με το χωμα . τοτε 1 δοκιμαστηριο ειναι αξιοπρεπες .για την κορινθια εχω ακουση καλα λογια , θεσσ/νικη το ξερω απο δω ειμαι . αλα κορινθο δηστυχως δεν εχω παει ακομα , και εχω 1 σωρο δουλιες με χαρτια στα χερια . σοβαρες δουλιες που μπλεχτηκε μεχρι και η mosad στην μία ,πριν χρονια, πειρατικες , μετα στο βουνο . επανω στον δρομο η αλη . κλαιω που δε μπορω να παω αν παει κανενας σαλονικιος εκει να με παρη μαζι του χαμενος δεν θα βγη .εγω θα κανω κουμαντο . σπιτι κοιμομαστε στον θειο μου αν χρειαστη .το ηδιο και για δραμα οπιος παει . να βρουμε 1 παιδι ψυχουλα ,για νατου βγαλουμε τα αυγατης κλωσας με τα κοτοπουλακια .γεια σου Αποστωλη λεβεντη μου ,μεχουν κανη τα τσιπουρα σου τουμπανο . στην υγεια σου φιλε μου .

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: -Περί «ανέμων» και «χρυσών ενδείξεων»:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Δευ 11 Ιούλ 2016, 07:21

Φίλε Molo.. Κατ΄αρχάς δεν είμαι επαγγελματίας.. Κατά δεύτερο όσα λες δεν ισχύουν στη Ραβδοσκοπία και δυστυχώς είναι απειρίες.. Με όσα λες όχι μόνο απλά αμφιβάλλω ότι μπορείς να εντοπίζεις παλιούς θαμμένους θησαυρούς μα είμαι σίγουρος πως δεν μπορείς και αν θέλεις να το διαπιστώσεις είμαι στη διάθεσή σου.. Το ίδιο στη διάθεσή σου είμαι και αν ποτέ χρειαστείς τη βοήθειά μου.. Το αυτό ισχύει και για τον Van..

Απάντηση